EUROPEAN TOUR vyvodila racionální závěry z porážky Evropy v RYDER CUPU 2016

profimedia-0301445038Ve středu, před startem turnaje Abu Dhabi HSBC Championship vydala PGA European Tour velice zásadní tiskové oznámení ohledně několika změn v kvalifikačních kritériích týmu Evropy pro Ryder Cup 2018 a také v podmínkách členství na této sérii. Důvody těchto vzájemně provázaných změn vysvětlili tentýž den na tiskové konferenci výkonný ředitel Keith Pelley a nedávno zvolený kapitán rydercupového výběru Evropy a předseda turnajové komise, která tyto změny výkonnému řediteli předešlý večer na svém zasedání schválila, Thomas Bjørn. Skončila tak doba mnoha vzrušených diskusí hráčů, médií i golfové veřejnosti nad příčinami loňské výrazné porážky hráčů v evropských barvách v této prestižní týmové soutěži.

– S DANIELEM TRHONĚM


Nejprve si ale shrňme hlavní ohlášené změny:

• Od roku 2018 bude European Tour od hráčů vyžadovat pro získání a udržení členství na této sérii odehrát ročně pouze 4 místo současných 5 turnajů (mimo turnaje major a WGC)

• Evropské body (European Points List) i světové body (World Points List) v žebříčcích pro kvalifikaci do týmu Evropy se budou bonusově násobit koeficientem 1,5 v posledních několika měsících před startem Ryder Cupu 2018 (od turnaje BMW PGA Championship 2018)

• Za turnaje ve světě, které se budou hrát v letech 2017 a 2018 ve stejných termínech s turnaji zařazenými do nové, prestižní série prémiových turnajů European Tour, tzv. Rolex Series, se nebudou udělovat žádné světové body do kvalifikace do týmu Evropy

• Do evropského týmu pro Ryder Cup 2018 budou nominováni 4 nejlepší hráči z žebříčku s evropskými body, další 4 nejlepší hráči z žebříčku se světovými body a 4 hráči na základě udělené divoké karty od kapitána týmu Evropy (v roce 2016 byl poměr těchto druhů nominací 4:5:3)

• Nemění se podmínka být členem European Tour, aby se hráč mohl kvalifikovat nebo být kapitánem vybrán do týmu Evropy pro Ryder Cup 2018

• Žádný hráč nemůže být v budoucnu kapitánem nebo zástupcem kapitána týmu Evropy v Ryder Cupu, pokud se v jakékoli sezóně předtím vzdal či odmítl členství na European Tour, na které měl nárok anebo nesplnil podmínky členství týkající se minimálního odehraného počtu turnajů na evropské sérii v sezóně

Pokud bychom se však omezili na pouhé opsání tiskové zprávy European Tour, jak to proběhlo u drtivé většiny médií po celém světě, nedokázali bychom naše čtenáře příliš informačně obohatit. Pojďme se proto nyní podívat více za oponu a pochopit klíčové souvislosti.

Keith Pelley na tiskové konferenci uvedl, že výše uvedené změny (či v jednom případě potvrzení stávajícího stavu) sledovaly dva cíle. Jednak mít co nejlepší, nejsilnější tým Evropy pro Ryder Cup 2018. Zároveň ale mají tyto změny také podpořit konkurenční pozici a růst European Tour.

Pelley zároveň připustil, že iniciátorem změn byla loňská, poměrně drtivá, porážka evropského týmu v Ryder Cupu na americké půdě. Někteří špičkoví evropští hráči (například Rory McIlroy nebo Lee Westwood), pravděpodobně ještě pod vlivem emocí, po tomto neúspěchu kritizovali podmínku členství na Evropean Tour pro výběr hráčů do evropského rydercupového týmu, která podle nich tým oslabila (byl zmiňován především Paul Casey) a vedla jako jedna z příčin k této porážce.

Na druhé straně podle šéfa evropské tour po třetí porážce Evropy z posledních 11 utkání s USA není nezbytné podléhat panice a pro další ročník Ryder Cupu je třeba připravit změny s chladnou hlavou. Dá se říci, že Pelley s Bjørnem v reakci na zmiňovanou kritiku použili starou a osvědčenou metodu cukru a biče a snížením povinného počtu turnajů v sezóně pro získání a udržení členství na evropské sérii vyšli těmto kritickým hlasům vstříc.

Naopak ohledně případu Casey byl Thomas Bjørn velice přímočarý. Pokud někteří hráči hrají pouze na konkurenční americké PGA Tour a nejsou ochotni v rámci své loajality k European Tour odehrát na této sérii ani 4 turnaje za rok, pak nemají v evropském týmu pro Ryder Cup co dělat. V případě účasti na této soutěži totiž sami hráči hovoří o společných emocích, týmové chemii apod. a pak nedává smysl, aby tým Evropy reprezentoval v Ryder Cupu někdo bez elementárního citového vztahu k Evropě.

Ostatně Casey byl de facto jediným hráčem, kvůli kterému se odehrála debata o souvislosti mezi členstvím na European Tour a nominací do Ryder Cupu. Pokud to řekneme na plná ústa, Paul Casey je nepochybně vynikajícím hráčem, nicméně stále jde o hráče, který je ve světovém žebříčku „až“ kolem 15. místa a ani golfový svět se kolem něho netočí. European Tour tak nestojí za to, aby kvůli jednomu kvalitnímu, avšak naprosto neloajálnímu hráči měnila svoji strategickou podmínku, která mimochodem platí už od roku 1999.

Naopak případ loňské rydercupové (ne)nominace Russela Knoxe, který byl také v této souvislosti nesprávně zmiňován v některých médiích, byl úplně o něčem jiném. Knox členství na evropském okruhu měl (a nadále má), avšak nezískal pro nominaci do loňského rydercupového týmu Evropy dostatečný počet bodů a ani nebyl vybrán kapitánem Clarkem na divokou kartu.

Podle trefné paralely Pelleyho – tak jako prezidentem USA může být zvolen pouze rodilý Američan, členem týmu Evropy v Ryder Cupu může být pouze někdo, kdo prokazuje alespoň nějakou loajalitu k European Tour. Ostatně také proto European Tour nyní zavádí novou podmínku pro budoucí evropské kapitány a jejich zástupce v Ryder Cupu, že se nesmějí v předchozích letech nikdy vzdát člentsví na této sérii.

Dalším důvodem pro snížení povinného počtu turnajů v sezóně pro členství na European Tour byla podle Pelleyho snaha povzbudit další hráče, včetně neevropských, především z TOP 50 světového žebříčku OWGR, stát se členy na evropském okruhu a posílit tak její prestiž a konkurenční pozici. V této souvislosti Pelley zopakoval své oblíbené rčení, že cílem všech jeho změn není, aby „hráči museli být členy European Tour, ale aby (dobrovolně) chtěli být členy European Tour“.

Naprostou prioritou a významným nástrojem pro konkurenční boj s PGA Tour je proto pro evropský okruh v současné době všestranná podpora minisérie 8 turnajů s velkými finančními dotacemi (každý minimálně 7 mil. USD) s názvem Rolex Series, jejíž vznik Pelley oznámil na listopadovém finálovém turnaji v Dubaji a do které European Tour se svým partnerem Rolex investovala mnoho miliónů dolarů.

European Tour si slibuje, že se turnajů Rolex Series zúčastní špičkoví světoví hráči s duálním členstvím na americké i evropské sérii, a proto jednou z nově ohlášených podmínek je jejich jednoznačná preference při získávání kvalifikačních rydercupových bodů vůči všem ostatním turnajům ve světě hraným ve stejném termínu.

profimedia-0301185796Thomas Bjørn, který po 10 letech kvůli konfliktu zájmů nyní skončil na pozici předsedy turnajové komise European Tour, si jako nový evropský rydercupový kapitán může mnout ruce. Byly mu schváleny dvě významné změny, které do týmu Evropy s výrazně větší pravděpodobností než doposud, přinesou hráče, kteří mají špičkovou formu v posledních měsících před utkáním Ryder Cupu a nikoli mnoho měsíců předtím.

Tohoto cíle, jak sestavit co nejsilnější tým Evropy, bude odsaženo jednak bodovou bonifikací turnajů v posledních měsících před Ryder Cupem 2018 a také zvýšením počtu divokých karet, které může kapitán Bjørn udělit hráčům, a to ze 3 na 4. V této věci přijala European Tour velice pragmatické rozhodnutí, které bylo ostatně inspirováno i tím, jakým způsobem postupoval loňský vítězný americký tým.

Jelikož se výše kvalifikačních bodů pro Ryder Cup odvozuje od hodnoty finanční dotace turnajů (evropské body) a od kvality startovního pole turnajů (světové body), zdaleka nejvíce bodů do obou evropských kvalifikačních žebříčků je možné získat na turnajích kategorie major a WGC a také Rolex Series v rámci European Tour. Jelikož turnaje v posledních několika měsících před Ryder Cupem budou bonifikovány koeficientem 1,5, stane se 5 turnajů ze série Rolex Series, 3 majory a 1 turnaj WGC pořádané během této doby pro špičkové evropské hráče ještě více atraktivními.

Přestože to nebylo obsahem tiskové konference Pelleyho s Bjørnem, v rámci tiskové zprávy publikované European Tour se vyskytla také jedna česká stopa. Turnaj D+D REAL Czech Masters pořádaný promotérskou společností RELMOST v termínu od 31. srpna do 3. září 2017 bude úvodním turnajem v kalendáři European Tour, od kterého se hráčům budou počítat body do kvalifikace pro Ryder Cup 2018. Jelikož harmonogram European Tour na rok 2018 ještě není znám, nebyl v tiskové zprávě, ani na tiskové konferenci zatím specifikován poslední turnaj, kterým bude rydercupová kvalifikace do týmu Evropy vrcholit.

Celkově je možné říci, že European Tour přijala už poněkolikáté pod vedením Keith Pelleyho velice promyšlené a pragmatické řešení, které se snaží vybalancovat zájmy všech stran. European Tour tak v konkurenčním boji s dlouhodobě ekonomicky silnější americkou PGA Tour naštěstí nepodléhá panice v emocích, ale racionálně a smysluplně pokračuje ve snaze posouvat dále evropský okruh směrem vzhůru.

A to je ta nejlepší zpráva na závěr.


 

Autor článku: GolfDigest C&S

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace