PODBOŘÁNKY, hřiště krásné na pohled a se zvláštním kouzlem

letter-O devítijamkovém hřišti v Podbořánkách bylo napsáno mnoho. A většinou jen pochvalně na kvalitu, jeho úžasné zasazení do přírody nebo příjemném a pohodovém posezení v klubovně. Konečně, okusit vše můžete na vlastní kůži. A resumé si udělat sami. Vše potvrdit nebo vyvrátit.

Vedle hřiště Kynžvart se o Podbořánkách mluví jako o české „Augustě National“. Kdo ví, proč toto přirovnání kdysi dávno vzniklo. Faktem nicméně je, že jeho jamky mohou toto proslulé hřiště vzdáleně připomínat. Minimálně jeho první dvě třetiny.

I když umístěno v území nikoho, někde na cestě mezi Prahou a Karlovými Vary, bývá často přehlíženo a ti, kteří zdejší kouzlo ještě neobjevili, přicházejí o mnohé. Cestovat dál od domova jen pro devět jamek někdy opravdu stojí za to a vadit vám nebude, pokud si zdejší jamky obejdete dvakrát, nebo třikrát.

A své o tom ví i řada golfistů, kteří prošli zdejší školou nebo sem kdysi jako děti jezdili na letní kempy. Zmínit se musíme o dvou zdejších superstar, Janu Cafourkovi nebo Jiřím Zuskovi juniorovi, které se právě v Podbořánkach zrodily.

podbo-5

Hřiště vznikalo svépomocí, postupně a nerodilo se zrovna lehce. Je umístěno v chráněné krajinné oblasti a ne všichni „místní“ jeho stavbu podporovali. K největším odpůrcům patřili ti, kteří se do Podbořánek přistěhovali nebo sem jezdí jen příležitostně a devět jamek jim přišlo jako devastace přírody a ztráta klidu zapomenuté obce na okraji středních Čech.

Přesvědčte se sami, zda zdejších devět jamek přírodu hyzdí nebo se podařilo využít maxima možného, i bez honosné klubovny nebo brutálních zásahů do krajiny.

A to je právě kouzlo zdejšího areálu. Kombinace sportu a procházky přírodou bez zbytečně rušivých prvků, která jsou pro jiná hřiště typická.

podbo-2

Již první jamka lehce připomíná hru na louce a green umístění před lesíkem je chráněn jen jediným menším bunkerem. Nenechte se však mýlit. Fairway je jasně patrná, kvalitní a k vlajce vás snadno dovede. Nebudete-li na odpališti bláznit a ránu budete situovat lehce doprava, nemusíte se procházky po louce až tak bát.

Kombinace dvojky a trojky krásně ukazuje, jak se dá s přírodou pracovat, resp. jak ji bez zbytečných terénních zásahů využít. Dvě jamky umístěné na paloučku oddělené od sebe jen malým remízkem. Obě vypadají lákavě lehké, ale opak může bát pravdou. Stačí lehká nepřesnost nebo neznalost zdejších svahů a procvičíte si dropování nebo umění krátké hry.

Asi nejhezčí je pak následující čtvrtá jamka s parem tři. Green na dosah, jen kousek pod vámi chráněný stromy a jediným bunkerem. Chce to však přesnost, rozvahu a nikoliv bezhlavé útočení. Všude v okolí jamky najdete potok a ten také rádi často hledají vaše míčky.

podbo-9

Pětka vás přivede opět na louku nebo lépe řečeno na okraj velkého lánu. Pravý dogleg, který už chce znalost terénu za horizontem. Nezkoušejte hru přes aut a neriskujte ztrátu můčku na poli. Hrajte konzervativně a nechte se překvapit greenem a jeho okolím.

Na šestce se bohužel podepsaly zásahy ochranářů přírody. Byla zkrácena a z původního paru 4 budete do jamky potřebovat jen rány tři a zahrajete si podél dlouhé biozony. Proč ne, o to větší radost, pokud se budete držet konzervativní strategie a ze hry vynecháte jak ono chráněné území, tak nepříjemný bunker s ostrůvkem po levé straně. Mimochodem hrajete na jednom z nejhezčích míst na hřišti.

podbo-8

Od sedmičky už byste měli přemýšlet o driveru, který patrně až do této jamky odpočíval v bagu. Následující tři jamky si o dlouhou hru sami řeknou. Ať už na sedmičce hrou do kopce, na osmičce přes horizont nebo na závěrečné jamce snaze co nejvíce míček greenu přiblížit. Proč?

Par 5 na sedmičce chce tři dobré rány a udržet míček vlevo, aby vám nesběhl na loku, do roughu nebo až do autu a třetí ránu jste měli šanci umístit na vyvýšený green k vlajce.

Na osmičce první dlouhou ránu budete potřebovat. Je dlouhá, a čím kratší druhou ránu budete hrát do greenu, tím lépe. Konečně na osmičkovém greenu neplatí pravidlo dvou puttů a potrápí vás víc, než cokoliv, co jste doposud vyzkoušeli.

O devítce je známo, že dokáže odměnit ty odvážné. Zvolíte-li risk a pošlete míček přesně až za horizont, odmění vás doběhem před rybníček a do vzdálenosti, kdy se druhou ranou na green máte šanci dostat. Konečně, už jste si někdy zahráli eagle?

podbo-6

Když se do Podbořánek nepojede vybláznit, ale přijmete zdejší klidnou atmosféru a jí přizpůsobíte i svou hru. Budete hrát spíše opatrně nebo budete připraveni na hravý technický golf, nebude se vám ze hřiště chtít. Případně vám dvě devítky nebudou stačit.

Sami tak zjistíte, že jsou malé neznámé devítky, které za delší cestu z domova stojí a zpátky se vám ze zdejší klubovny chtít nebude.


BB-gd-strategy

VŠECHNA HŘIŠTĚ si můžete prohlédnout na webu Golf Digest C&S
a svou hru si naplánovat.

Svou osobní BIRDIE KARTU hřiště PODBOŘÁNKY si pak můžete vytisknout
a hrát podle dopředu naplánované strategie.

Autor článku: GolfDigest C&S

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace