Bývalý kedík Tigera Woodse ukončí kariéru

Tigeru Woodsovi pomohl ke 13 titulům na majorech, Adama Scotta dovedl k zelenému saku. To jsou ty nejzářivější momenty novozélandského kedíka Steva Williamse, který v příští sezóně hodlá ukončit 40 let trvající kariéru profesionálního caddieho.

„Příští rok bude jednoznačně mým posledním,“ ujišťuje slavný caddie, který se z profesionálního golfu krátce odmlčel už v roce 2015. „Přidám ještě jeden rok z jediného důvodu – bude to moje čtyřicátá sezóna,“ vysvětluje.

Williams nosil hole hráčům už v dětství, kdy nejprve nosil bagy na svém domácím hřišti Paraparaumu Beach na Novém Zélandu. A kromě toho také sám pilně trénoval – jako hráč to dotáhl na hendikep 2. Jak ale sám na svých webových stránkách zmiňuje, víc ho bavilo nošení holí.

Ve třinácti letech se chopil bagu pětinásobného vítěze The Open Petera Thompsona na New Zealand Open. A právě na novém Zélandu ve spolupráci pokračovali. V roce 1979 se Williams stal profesionálním kedíkem. Pracoval na European Tour, Asian Tour, Japanese Tour i Australian Tour, kde potkal Grega Normana. Slavný „žralok“ si ho najal na turnaje v Evropě, Asii i Austrálii, až v roce 1988 Willliams odletěl pracovat pro Normana také do Spojených států. Tam také jejich spolupráce o necelý rok později skončila. Pak se dal dohromady s Raymondem Floydem, se kterým na PGA tour získal během deseti let jediné vítězství. Jejich vztah byl ale natolik silný, že Williams dlouho zvažoval nabídku od Tigera Woodse. „Raymond byl jako můj táta, proto bylo těžké odejít,“ vzpomíná Williams.

Tiger Woods a Steve Williams (Foto: Profimedia)

Tigera během třinácti let (1999 – 2011) dovedl ke třinácti major titulům. Mimořádně úspěšné roky vedle tehdejší dlouholeté světové jedničky, vystřídalo období nejistoty, kdy na Woodse praskly osobní problémy doprovázené zdravotními patáliemi a změnami švihu. Woods během několika měsíců obrátil svůj život naruby. Nejprve to odnesl kouč Hank Haney, následně dostal vyhazov i Williams.

Svou frustraci si Williams vylil v Šanghaji, kde Woodse veřejně slovně napadl a prohlásil, že k němu ztratil veškerý respekt. Novým zaměstnavatelem Williamse už v tu chvíli byl Adam Scott. Australanovi pomohl k zelenému saku v roce 2013 a svou zásluhu má jistě i na postu světové jedničky, kterou si Scott vydobyl o rok později. Od roku 2015 pracoval pro Scotta jen na částečný úvazek. Od nového roku bude Scottovi kedit na plný úvazek David Clark, proto se Williams rozhodl vyzkoušet si novou roli kedíka na ženské sérii LPGA. Na turnaji na Novém Zélandu nosil bag Američance Danielle Kang. Ta skončila na 24. místě.

Adam Scott a Steve Williams slaví vítězství na Masters 2013 (Foto: Profimedia)

Jaká bude další cesta jednoho z nejznámějších kedíku na světě není jasné. „Pár turnajů si ještě odpracuji, ale zatím ještě nevím, pro koho budu kedit,“ uzavřel Williams.

Autor článku: Jonáš Mencl

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace