MIMOŘÁDNĚ ÚSPĚŠNÝ rok 2017 Keithe Pelleyho a European Tour

POSLEDNÍ DEN FINÁLOVÉHO TURNAJE RACE TO DUBAI ve stejnojmenném arabském městě se výkonný ředitel PGA European Tour KEITH PELLEY sešel tradičně na tiskové konferenci s médii, aby s nimi bilancoval letošní sezonu. A měl se čím chlubit, protože mohl prezentovat skvělé výsledky a posílení konkurenční pozice evropské série. V médiích po celém světě se kupodivu z této akce objevilo pouze pár frází a to ještě spíše o nepodstatných tématech, což je pro čtenáře nepochybně škoda. Pojďme si tedy představit podstatné a zajímavé informace, kterých na této akci ve skutečnosti zaznělo poměrně hodně.

– S DANIELEM TRHONĚM

PELLEYHO ÚVODNÍ PROJEV

Ve své úvodní řeči šéf hlavní evropské profesionální série jako správný top manažer prezentoval dosažené úspěchy za minulý rok. Dominoval v nich především vznik minisérie osmi prestižních turnajů se špičkovými finančními dotacemi pod názvem ROLEX SERIES. Mezi roky 2016 a 2017 přitom došlo na těchto turnajích ke 12% zvýšení v síle startovního pole, což je klíčový parametr pro přidělování bodů do světového žebříčku OWGR. Sedm z těchto osmi akcí (všechny s výjimkou Italian Open) navíc mělo nejsilnější startovní pole hráčů mezi turnaji ve světě, které se v daném týdnu pořádaly.

Dále Pelley zopakoval tři strategické cíle European Tour, kterými jsou co nejvyšší finanční odměny z turnajů pro členské hráče, maximalizace hráčských příležitostí a zvýšení zájmu o golf ve světě.

Zatímco první cíl byl realizován v souvislosti s již zmiňovanou Rolex Series, větší hráčské příležitosti v roce 2017 demonstroval evropský šéf na dalších tvrdých faktech. Zatímco v roce 2016 získal na turnajích stý hráč v celoročním žebříčku Race to Dubai Pelle Edberg cca 275 000 eur, o rok později si stejně postavený Lasse Jensen přišel už na zhruba 390 000 eur. Navíc v roce 2018 přibudou do kalendáře turnaje v Belgii, Ománu a na Filipínách a startovní pole Italian Open se vzhledem k přesunu termínu z října do června rozšíří ze 132 na 156 hráčů.  

Stejně důležité jako cíle sportovní ale Keith Pelley vidí cíle mediální. V letošním roce se European Tour podařilo zvýšit zájem ze stran medií o 35 % (tzv. media value). Ve své manažerské filozofii se přitom odkazuje na heslo Billa Gatese z roku 1996 “obsah je král” (content is king), které lidskými slovy znamená, že golfové fanoušky je možné přitáhnout především atraktivní zábavou. Podle Pelleyho musí být evropská tour obsahovou, zábavnou společností (content entertainment company), kde hráči jsou de facto herci na představení a golf je její platforma.

Za tímto účelem byl sestaven tzv. All-Access team, který letos například vyprodukoval osm zábavných videí, z nichž to z Irish Open shlédlo neskutečných 80 milionů lidí. European Tour také začala pořádat doprovodné zábavné akce kolem svých turnajů, ve kterých se mají světové hráčské hvězdy bavit a přitáhnout přitom pozornost diváků z celého světa k celé evropské sérii. V letošní sezoně šlo o akce Hero Challenge, GolfSixes nebo Beat the Pro, jejichž popis by zaslouženě zabral velký prostor, pro nějž však v tomto článku není místo.

Pro příští rok se navíc chystají další inovace. Příkladem může být rakouský turnaj Shot Clock Masters, při němž se hráčům bude měřit čas na jednotlivé rány pod hrozbou penalizace při jeho překročení za účelem zlepšení tempa hry. Na dalším turnaji Belgian Knockout se o víkendu bude aplikovat nový formát hry na rány pro nejlepších 64 hráčů ve vyřazovacím systému na 9 jamek.

Vzhledem k letošnímu úspěchu národní týmové soutěže GolfSixes dale vedení European Tour chystá zábavné mače v předvečer turnajů, jako například Švédsko vs. Dánsko nebo Under 28 English shootout pro mladé vycházející anglické hvězdy ve spolupráci s TV Sky. Největší diváckou “bombu” však Pelley slibuje v rámci doprovodného programu k Ryder Cupu 2018 ve Francii, nicméně z důvodu překvapení ji nechce prozrazovat dopředu.   

REALIZACE ZÁMĚRU EUROPEAN TOUR JAKO FUNKČNÍ ALTERNATIVY K PGA TOUR  

Podle Pelleyho se na celém světě pořádá cca 150 velkých turnajů na všech profesionálních okruzích a je mezi nimi obrovská rivalita. Vznik Rolex Series znamenal velké posílení konkureční pozice European Tour. Podařilo se, aby na turnajích této nové minisérie startovala většina hráčů ze světové TOP 20, kteří v daném týdnu hráli turnaj. K jejich účasti napomohl i zábavný program okolo turnajů, který pro ně European pořádala.

HERNÍ PŘÍLEŽITOSTI PRO BĚŽNÉ A NOVÉ HRÁČE EVROPSKÉ TOUR

Minulý rok se European Tour obávala, aby se po vzniku Rolex Series nezhoršili možnosti startů pro hráče postupující z Challenge Tour nebo Q-School. Proto byl založen nový pomocný žebříček ACCESS LIST, který by nejlepším z těchto hráčům napomáhal dostat se na startovní listinu větších turnajů na European Tour a který umožňoval 10 nejlepším hráčům v celoročním pořadí získat členskou kartu na další sezonu European Tour. Obavy se ukázaly jako liché, protože herních příležitostí pro tyto hráče bylo letos dost. Pro příští rok byl Access List zrušen a evropská série se vrátila k předchozímu formátu, že plnou kartu získává místo 100 opět 110 nejlepších hráčů v sezonním žebříčku Race to Dubai. Pro kategorii kvalifikantů z Q-School budou nově zavedeny v průběhu příštího roku dvě rekvalifikace (tj. změna pořadí) hráčů v dané kategorii dle jejich aktuálního pořadí na žebříčku.

JAK EUROPEAN TOUR POMÁHÁ MENŠÍM TURNAJŮM NA TÉTO SÉRII

Na skeptickou otázku novináře, že turnaje Rolex Serie přetáhnou všechny hvězdné hráče a promotérům menších evropských turnajů zůstanou jen oči pro pláč odpověděl šéf evropské série diplomaticky, že i menší turnaje jsou velice důležité. Připomněl, že podle jednoho z pravidel European Tour musí členští hráči odehrát ročně alespoň jeden domácí turnaj, což výrazně posiluje startovní pole. Podle Pelleyho by Rolex Series měla obecně zvýšit marketingovou značku i menších turnajů a ty musí být dostatečně kreativní, aby si zajistili účast špičkových hráčů.

(pozn. autora: Dá se předpokládat, že promotéry menších turnajů včetně našeho D+D REAL Czech Masters nemohla tato obecná proklamace podpory ze strany Pelleyho vůbec uspokojit. Česko navíc nemá žádného světového hráče jako Dánsko, Německo či Španělsko, který by úroveň startovního pole sám zvednul.)

MOŽNOST VZNIKU SVĚTOVÉ GOLFOVÉ PROFESIONÁLNÍ TOUR

Jednotná světová tour, kterou nedávno zmiňoval jako potenciální cestu do budoucna Rory McIlroy, není v dané chvíli příliš aktuálním tématem, protože European Tour má svého šéfa ve funkci dva roky a PGA Tour dokonce pouze jeden rok. Obě série mají své strategie a jdou svojí cestou. V obecné rovině se diskuse na toto téma s hráči, funkcionáři všech velkých profesionálních sérií, sponzory atd. vedou neustále. Nicméně koncept světové tour bude aktuální, až to někdy bude výhodné pro všechny klíčové zainteresované hráče na trhu.

ÚČAST NEJLEPŠÍCH EVROPSKÝCH HRÁČŮ NA LETOŠNÍCH TURNAJÍCH ROLEX SERIES 

Výkonný ředitel European Tour připomněl, že špičkoví světoví profesionálové si svůj kalendář program připravují dlouhé měsíce dopředu a dost často ho po mnoho let nemění. Z tohoto pohledu byla hráčská účast na akcích Rolex Series v letošním roce skvělá, protože jde o teprve nedávno vytvořený koncept. Navíc k výraznému meziročnímu zlepšení kvality startovního pole na těchto turnajích došlo přesto, že v průběhu roku několik klíčových evropských hráčů laborovalo se zraněními.

KOLIK ŠPIČKOVÝCH SVĚTOVÝCH HRÁČŮ JE MOŽNÉ PŘITÁHNOUT DO TURNAJE ROLEX SERIES

Podle Pelleyho je třeba zůstat realisty a není možné očekávat účast všech nejlepších hráčů na všech turnajích Rolex Series. Hráči totiž reálně nemohou odehrát 40 turnajů za rok, ale řádově kolem 25, a přitom mají také nějaké své závazky vůči PGA Tour a hrají 4 majory, turnaje WGC nebo Ryder Cup či Presidents Cup. Pro příští roky však kromě “domácích” evropských hráčů zaznamenal zvýšený zájem o starty na nejlepších evropských turnajích také ze strany některých nejlepších amerických hráčů. Stále přitom platí již dříve deklarovaná zásada šéfa evropské tour, že hráče není možné na evropský okruh dotáhnout silou, ale nabídkou špičkových finančních odměn, výborných hřišť a nejlepších zážitků.

REAKCE NA AKTUÁLNÍ POPTÁVKU MÉDIÍ A VEŘEJNOSTI NA ZDLOUHAVÉ PŘENOSY Z GOLFU

72-jamkové turnaje zůstanou i v budoucnu jádrem turnajového kalendáře European Tour, protože odrážejí historii a tradici tohoto sportu. Na druhé straně musí golf reagovat na změny ve společnosti a v jiných sportovních odvětvích. Jedná se především o větší atraktivitu a zkrácení času. Pelley věří, že v nejbližších letech bude proto vyvinut v tomto smyslu nový formát, který bude všeobecně akceptován největšími profesionálními tour. Přestože se European Tour snaží být v této věci největším světovým inovátorem, pokud tento formát nakonec vymyslí někdo jiný, bude ho akceptovat.

PROČ McILROY NEHRÁL VE FINÁLOVÉM TURNAJI V DUBAJI, A PŘITOM BYL VIDĚN S PŘÁTELI NEDALEKO NA GOLFU

Pelley byl s McIlroyem v kontaktu a plně ho podporuje v tom, aby si dal několikatýdenní přestávku od vrcholového golfu a načerpal nové psychické a fyzické síly. Hraní golfu s přáteli je navíc podle něho něco úplně jiného než klasický turnajový stres – tréninková kola, pro-am a 4 kola turnaje pod neustálým tlakem a s mnoha povinnostmi špičkových hráčů mimo hřiště. Pro světový golf je mnohem důležitější dlouhodobé zdraví než jednorázová neúčast zraněných hráčů jako v případě McIlroye či Stensona na finálovém turnaji v Dubaji.

PERSPEKTIVA TURNAJE BRITISH MASTERS

V případě tohoto turnaje se European Tour osvědčil formát, že se hraje každý rok pod patronátem jiného špičkového britského golfisty a na jiném hřišti. Letos ho úspěšně pořádal Lee Westwood a v předešlých letech Ian Poulter a Luke Donald. Nyní probíhá velice vážná debata se sponzorem Sky Sports a dalšími partnery, že by se British Masters mohl v příštích sezonách zařadit jako další turnaj do série Rolex Series.

ZAŘAZENÍ NBO OMAN GOLF CLASSIC DO KALENDÁŘE TURNAJŮ EUROPEAN TOUR 2018

Turnaj v Ománu byl až do letoška finálovým turnajem Challenge Tour. Jelikož turnaje na Středním východě jsou mezi hráči velice oblíbené, hrají se na výborných hřištích a ve skvělém počasí, rozhodlo se vedení evropské tour tento turnaj povýšit a zařadit v příštím roce do kalendáře nejvyšší evropské série. Dosáhne se tím prodloužení série lednových a únorových turnajů v této arabské oblasti ze tří na čtyři.

PLÁNOVANÝ POČET TURNAJŮ ROLEX SERIES V PŘÍŠTÍCH SEZONÁCH

V letošním roce se odehrálo v rámci této minisérie osm turnajů a stejný počet je naplánován na rok 2018, přičemž původním plánem Pelleyho byla série až deseti turnajů. V roce 2019 je záměrem European Tour současný počet turnajů zvýšit, ale pouze za předpokladu, že budou splněna kritéria pro zařazení – minimální úroveň finanční dotace, špičkové hřiště, účast top hráčů, podpora fanoušků. Pokud by k tomu nedošlo, bude mít Pelley v kalendáři Rolex Series raději osm špičkových turnajů splňujích výše zmíněné přísné parametry tak, jako je tomu dnes.

NUTNÉ ZMĚNY V EVROPSKÉM KALENDÁŘI TURNAJŮ V LETECH 2019 A 2020

Nejvyšší funkcionáři European Tour už dnes přemýšlí a mají návrhy k tomu, jak budou reagovat na změny v termínu majoru PGA Championship, který se od roku 2019 přesune ze srpna do května. To samé platí také o roce 2020, kdy bude třeba do kalendáře “nacpat” i olympijský golfový turnaj a Ryder Cup. Pelley tyto vynucené změny s dopadem do kalendáře European Tour vidí jako příležitost a nikoli jen jako výzvu a je optimistou, že poskládá puzzle turnajů v těchto letech tak, aby evropská série dale rostla. Konkrétní záměry ale médiím zatím neprozradil.

PŘÍPADNÁ ANGAŽOVANOST EUROPEAN TOUR V POMOCI LET V KRITICKÉ SITUACI

Před pár týdny European Tour spolu s LPGA Tour a R&A nabídla Ladies European Tour pomoc v její současné složité situaci. LET tuto pomoc prozatím odmítla a snaží se překonat krizi vlastní cestou. European Tour s LET dlouhodobě spolupracuje a například společně pořádají ve stejném termínu turnaje v Maroku (pozn. ženský turnaj letos ovládla Klára Spilková). V případě potřeby je jí v budoucnu připravena přispěchat na pomoc, protože cítí svůj závazek při rozvoji i ženského golfu na evropském kontinentu.

BUDOUCNOST FINÁLOVÉHO TURNAJE RACE TO DUBAI V DUBAJI

Spolupráce s arabskými partnery je pro budoucnost European Tour velice důležitá, protože jde o turnaj, které špičkové evropské hráče přitahuje jako magnet. V současné době je uzavřena smlouva s hlavním parnerem DP World a s majitelem hřiště Jumeirah Golf Estates do roku 2020, ale už probíhají diskuse o možnosti spolupráce v dalších letech. Navíc další společnost ze Spojených arabských emirátů Dubai Duty Free je sponzorem dalšího turnaje v rámci Rolex Series – Irish Open, kde navíc jako hostitel vystupuje současná ikona evropského golfu Rory McIlroy.

ZÁVĚREM

Když před dvěma lety vtrhl Keith Pelley do poněkud zatuchlého a přehnaně konzervativního světa golfu jako uragán, mnoho jeho odpůrců mu předpovídalo, že mnoho jeho „revolučních“ záměrů zůstane jen v rovině proklamací a Pelley jako manažer brzy vyhoří. Ne každý záměr se mu sice podařilo zrealizovat a některé další musel upravit, nicméně zatím se mu bojovat s golfovými „větrnými mlýny“ poměrně daří.

Měřeno tvrdými čísly, dotace turnajů European Tour vzrostly v roce 2017 meziročně o více než 25 miliónů dolarů, což je pozoruhodný výsledek. Nicméně je nereálné očekávat, že takto skvěle to půjde každý další rok, a to i vzhledem k tomu, že konkurence v turnajových kalendářích největších světových tour se od roku 2019 výrazně přiostří kvůli přesunu termínu PGA Championship a dalším, souvisejícím dopadům.

Pokud však šéf European Tour neztratí současný elán a kreativitu, může to celému světovému golfu výrazně pomoci.

MEZIROČNÍ SROVNÁNÍ BODŮ VÍTĚZE DO OWGR NA ROLEX SERIES

  2016 2017
BMW PGA Championship 64 64
HNA Open de France 42 46
Dubai Duty Free Irish Open Hosted by the Rory Foundation 46 48
Aberdeen Asset Management Scottish Open 46 50
Italian Open 36 42
Turkish Airlines Open 30 40
Nedbank Golf Challenge hosted by Gary Player 46 44
DP World Tour Championship, Dubai 52 50
CELKEM 362 384

Autor článku: GolfDigest C&S

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace