ŽIJ: Partnerství může být i přátelství

KDYŽ SE PRÁCE NEBO KONÍČEK STANOU VÁŠNÍ

rát golf na té nejvyšší úrovni dnes bez partnerů nejde. Ono to vlastně nešlo nikdy a vždy budete potřebovat podporu týmu. A to není jen trenér, fyzioterapeut nebo caddie. Jsou to i obchodní partneři. Když navíc do týmu patří někdo, s kým sdílíte stejnou vlastnost – vášeň pro to, co děláte – nemůžete si přát víc. S Radkem Pokorným a jeho společností Engine Classic Cars spolupracuji už několik let a za tu dobu mezi námi vzniklo opravdové přátelství. Díky naší spolupráci si třeba sbírku veteránů, o kterou se jeho fond stará, mohly před Vánocemi prohlédnout i námi podporované děti z dětského domova Racek z Benešova. Využít tak příležitost, abych vám ho formou krátkého rozhovoru mohla jako hrající redaktorka krátce představit, jsem zkrátka nemohla odmítnout. A byla to pro mě úplně nová zkušenost…

S KLÁROU SPILKOVOU

ROK 1997 PRO MĚ MOŽNÁ BYL TEN ZLOMOVÝ ROK, POPRVÉ JSEM VZALA DO RUKY GOLFOVOU HŮL. KDY JSTE ZAČAL VY SBÍRAT AUTA A PROČ?
To bylo shodou okolností také v roce 1997 a za vším byl můj táta a film Le Mans se Stevem McQueenem, který jsem viděl snad šestkrát. Ale to bylo už v roce 1972, kdy mi bylo teprve šest let. Tak možná proto. Tehdy mě více než celý film zaujala úvodní sekvence bez jediného střihu, kdy si hlavní hrdina přijíždí po roce a velké nehodě prohlédnout závodní okruh. Ta klasická nudná dlouhá kamera 70. let, kdy minutu koukáte na mouchu sedící na tváři herce s hudbou jako z Tenkrát na západě od Ennia Morriconeho. Proto i moje první auto ve sbírce, které jsem koupil právě v roce 1997, bylo Porsche. Táta měl pro auta vášeň. I když jsme bydleli v paneláku, neměli jsme pračku nebo foťák, první auto si šel koupit do Tuzexu a každý víkend jsem pak místo výletů do přírody prožil v garáži. Tenkrát to byl Fiat 128 Coupé, proto jich mám ve sbírce deset a po tátovi jsem zdědil pro auta i tu jeho vášeň.

PRO MĚ JE NEJVĚTŠÍM ÚSPĚCHEM LETOŠNÍ VÍTĚZSTVÍ V MAROKU, ALE SRDCOVOU ZÁLEŽITOSTÍ VŽDY BUDE PRVNÍ VÝHRA V ERPETU. JAK JE TO S VAŠÍ SBÍRKOU, CO JE TA SRDCOVKA A CO KLENOT?
Budete možná překvapená, ale není to nejdražší kousek, ale ta pravá srdcovka je v podstatě vše, co řídil můj táta. Červený fiátek, kterým jezdil, ale i další kousky, jaké jsem mu kupoval. Je to třeba Fiat 128, kterým jela Iva Janžurová v posledním dílu seriálu Třicet případů majora Zemana, nebo další sto dvacet osmička po řidiči Gustava Husáka. Dnes mám ty fiátky ve všech barvách. A mezi klenoty, až ho zrenovujeme, asi bude jednou patřit Aston Martin. Podobný typ, jakým jezdil v knihách Iana Fleminga James Bond nebo ve filmu Sean Connery a Daniel Craig.

MOJE META JE VIDĚT SEBE SAMA NE JAKO NEJLEPŠÍ, ALE JAKO ŠŤASTNOU A S VIDINOU STÁLE NĚCO DOKÁZAT. UMĚT BÝT POŘÁD VDĚČNÁ A TĚŠIT SE NA KAŽDÝ TURNAJ. MÁTE VY SVÉ METY NEBO CÍLE?
Hlavně se ze všeho nezbláznit a mít co předat svým synům. Vzbudit v nich stejnou vášeň, aby se nestalo, že všechno rozprodají, až jednou zemřu. Nemám mety, tím je spíš cíl a schopnost se o vše postarat. Ta auta třeba vůbec za rok ujezdit, udržet je na povinném ručení a na baterkách. Každé auto jsem kupoval s láskou a jsem do nich do všech stále zamilovaný.

NEJVĚTŠÍ LÁSKA A ZÁŽITEK JE PRO MĚ PROJÍŽĎKA AUTEM ZA 300 EUR PO EVROPSKÉ TŘÍDĚ.

MLUVÍME O VÁŠNI K TOMU, CO DĚLÁME. MOU VÁŠNÍ JE GOLF A SVÝM ZPŮSOBEM I JEHO KULTURA NEBO SI JÍT ZAHRÁT NA LÍŠNICI NEBO KARLŠTEJN A PŘIPOMENOUT SI SVOJE ZAČÁTKY. KOLIKRÁT ANI NEMUSÍM HRÁT A STAČÍ JEN KOUKAT, JAK SE VŠE ZMĚNILO. JAK JE TO U VÁS?
Asi podobně. Nejdřív to bylo jen hobby, teď i hobby business, ale ta vášeň je stále větší a větší. Kdybyste věděla, za kolik jsem koupil poslední kousek, tak se budete smát. Největší láska a zážitek je pro mě projížďka autem za 300 eur. Projet se třeba po Evropské třídě tou tátovou červenou sto dvacet osmičkou z Tuzexu a přepnout se zase jednou do roku 1980. To je ta pravá vášeň. Je to totální vášeň. Musíte mít i sám sebe rád, jen tak zvládnete i negativní období, když vás někdo naštve, jste pod tlakem nebo nemáte peníze a musíte najít sílu pokračovat dál. Moc nepřemýšlet, jak to dopadne, prostě jít a udělat to. To asi máme oba stejné. Bez vášně to zkrátka nejde. (G)

KLÁRA SPILKOVÁ je vítězkou turnaje Ladies European Tour Lalla Meryem Cup 2017 a hrající redaktorkou magazínu Golf Digest.


ROZHOVOR naleznete
v prosincovém čísle
magazínu GOLF DIGEST C&S,
které vyšlo 14. prosince 2017.

Autor článku: GolfDigest C&S

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace