Day vs. Noren. O titul z Torrey Pines se utkají v pondělí

Čtyři kola a dalších pět extra jamek navíc neurčily vítěze Farmers Insurance Open. Do nedělního play-off vstoupili tři hráči, z nichž dva nechtějí dát kůži zadarmo. Alex Noren i Jason Day odehráli totožně pět jamek rozehrávky, na šestou je už nepustila tma. O vítězi tak rozhodne pokračující prodloužení v pondělí.

Hraje se o hodně. Kromě přísunu bodů do světového žebříčku a podílu 1,24 milionů dolarů z celkové téměř sedmimilionové dotace o první vítězství na PGA Tour v případě Norena, nebo o návrat do okruhu vítězů v případě Daye.

Ve finálovém kole se počet možných adeptů na titul postupně ztenčoval, až se zastavil na čísle čtyři. Day, Noren, Palmer a Holmes měli k titulu blízko. Nejlépe měl našlápnuto Day, který byl po devíti jamkách -4 pro finálový den, ale pak dvakrát chyboval na druhé devítce. Chyb se dopouštěli na Jižním hřišti v silnějším větru také jeho soupeři. Holmes se ze hry odhlásil třemi bogey v řadě, naopak Palmer si závěrečným berdíkem uchoval naději na svůj čtvrtý titul na PGA Tour.

Šlo se do tříčlenné rozehrávky, kterou hned po první jamce opustil právě Palmer po paru na osmnáctce. Noren i Day zahráli birdie, stejně si vedli i při druhém pokusu. Na šestnáctce, třetí jamce play-off, zahráli oba par, stejně tak na sedmnáctce. Na osmnáctce opět oba birdie. Další průběh zastavila tma, a tak obrovský boj o vítězství rozhodne až pokračující pondělní play-off.

„Už jsem moc neviděl na vlajku, stěží jsem viděl žlutou na praporku. Navíc se ochlazovalo, takže jsem netušil, jak silně mám do míčku udeřit. Ani jsem po úderu neviděl, kde míček skončil,“ popisoval poslední jamku nedělní rozehrávky Jason Day.

„Teď si odpočinu a zítra budu hrát klidně celý den, jen abych vyhrál. Pro tyhle okamžiky trénujeme,“ dodal Australan, který touží získat své první vítězství od The Players 2016.  

Jason Day (Foto: Profimedia)

Švéd Noren na PGA Tour dosud nevyhrál. Ale příliš šancí si v minulosti ani nedával, protože odehrál pouze pár desítek turnajů na převážně americké tour. Jeho domovskou túrou je European Tour, na níž získal už devět titulů.

„Je to úžasné, pro tohle golf hrajeme. A je lepší, že se rozhodne zítra za světla, než kdyby jeden z nás minul krátký putt kvůli tomu, že na to pořádně neviděl,“ řekl Noren.

Alex Noren (Foto: Profimedia)

WOODS v top 30: Jsem velmi spokojený

Jak dopadne Tiger Woods při svém debutu v roce 2018 v oficiálním turnaji PGA Tour v plném startovním poli 157 hráčů. To byla jedna z nejčastějších otázek před startem turnaje Farmers Insurance Open, na který se Woods vrátil jako jeho sedminásobný vítěz. Ale taky jako hráč, který kvůli zdravotním problémům odehrál za poslední dva roky pouze sedm soutěžních kol.

Loni na Torrey Pines neprošel cutem, letos se při svém návratu probojoval do finálových kol na poslední chvíli, když zahrál birdie na poslední jamce druhého kola. Nicméně každým dalším kolem své postavení v leaderboardu zlepšoval, a nakonec se zastavil na děleném 23. místě.

„Jsem velmi spokojen, to skóre jsem vydřel,“ hodnotil Woods své první vstoupení, v němž dohrál se skóre -3. Pro hráče, který se s profesionální špičkou v posledních letech stýkal jen ve výjimečných případech, je to bezpochyby velmi dobrý začátek.

Tiger Woods ve finálovém kole Farmers Insurance Open 2018 (Foto: Profimedia)

Woods dokázal skórovat navzdory mizernému drivování. Za celý turnaj trefil pouze 17 fairwayí z 56, což mu dalo 30% úspěšnost – nejnižší v kariéře a suverénně nejhorší v hráčském poli tohoto turnaje. Kvůli tomu nedokázal tolik zasahovat greeny v regulaci, ale vše zachraňoval vynikající krátkou hrou a výborným puttováním. Ostatně to jsou právě aspekty hry, které ho celou kariéru, až na drobné výpadky, zdobily.

Tiger Woods vynechá turnaje Waste Management Phoenix Open i AT&T Pebble Beach a vrátí se k turnajovému golfu 15. února na Gensis Open na hřišti Riviera CC. Na otázku co musí do té doby zlepšit, odpověděl jednoznačně: „Všechno.“ Pokud ale výrazně zlepší především hru driverem, mohl by klidně myslet i na vyšší příčky.

LEADERBOARD

Autor článku: Jonáš Mencl

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace