NOVÉ ČÍSLO magazínu GOLF DIGEST C&S v prodeji od čtvrtka 1. ÚNORA

GOLF – JEŠTĚ PŘED PATNÁCTI LETY ZAKÁZANÉ SLOVO

Vzpomenete si ještě, co jste dělali před patnácti lety? Kde jste byli, kde jste pracovali nebo zda jste vůbec už v té době hráli golf? Kolik bylo hráčů a hřišť a že bylo slovo „golf“ pro tištěná média zakázané? Na prvních pár otázek si musíte odpovědět sami, nicméně hráčů bylo 16 023, hřišť 44 a slovo „golf“ bylo v té době blokováno u soudu. Z dnešního pohledu a s odstupem času se tato situace zdá být poměrně absurdní, protože začínalo nové tisíciletí, divoká devadesátá léta byla již dávno za námi, ale golf měl v té době stále malé zpoždění a ta nejlepší léta ho teprve čekala. Pokusit se přivlastnit si slovo tehdy bohužel ještě šlo. 

GOLF JE JAKO MILOSTNÁ AFÉRKA: KDYŽ JI NEBUDETE BRÁT VÁŽNĚ, MOC RADOSTI VÁM NEDÁ; KDYŽ JI BUDETE BRÁT VÁŽNĚ, ZLOMÍ VÁM SRDCE. – LOUISE SUGGS

K odpovědi nebo vysvětlení poslední otázky: První časopis vyšel pod názvem „GD – oficiální česká verze GolfDigest“. Naštěstí Úřad pro průmyslové vlastnictví později požadavku na registraci ochranné známky „GOLF“ nevyhověl a čtenářům se tak (o rok později, na podzim 2004) konečně mohl dostat do rukou magazín s plným názvem Golf Digest C&S a oficiálním logem na obálce. I taková byla tenkrát – dnes poměrně úsměvná – golfová doba. Ale kdo ví, co bude za dalších patnáct let? (G)

P. S.: Nebojte se mi napsat cokoli, co vás trápí, co vám v magazínu chybí, nebo třeba jen to, co vás štve nebo na hřišti mile překvapilo. Pokusíme se vám v příštím čísle odpovědět, najít řešení či o vašem příjemném zážitku rádi napíšeme. Napište mi na e-mail sefredaktor@golfdigest.cz.

CO NOVÉM SE V MAGAZÍNU GOLF DIGEST C&S DOČTETE?

TIGER 5.0
EXKLUZIVNÍ ROZBOR WOODSOVA NOVÉHO ŠVIHU

V DOBĚ, KDY UŽ JSTE SE POMALU CHYSTALI NA DOVOLENOU NA HORÁCH, se Tiger Woods věnoval něčemu, co zná každý golfista: Podroboval svůj tréninkový švih ostrému testu. V prosinci se totiž poprvé po 301 dnech zúčastnil profesionálního turnaje, a sice Hero World Challenge. A přiznal, že během turnaje neodpaloval tak daleko jako při tréninzích ve svém domovském Medalist Clubu v Hobe Sound na Floridě.

– S RONEM KASPRISKEM

DAVID LEADBETTER
NEJZÁBAVNĚJŠÍ SLOŽKOU VÝUKY JE KOMUNIKACE

ŘÍKÁ SE, ŽE KDO UMÍ, TEN UMÍ, A KDO NEUMÍ, TEN UČÍ. Stejně tak by se dalo říct, že někdo si raději užívá výsluní a někdo jiný se raději pohybuje ve stínu. David Leadbetter velice rychle poznal, že jeho role je spíše než v pozici profesionálního hráče v učení jiných a v tom, být více v pozadí. Během téměř čtyřiceti let se z neznámého evropského hráče stal slavným a světově respektovaným trenérem, který se nebojí z každého dostat maximum jeho potenciálu – ať už je to světová hvězda, nebo hráč s vyšším handicapem. Pro něj to je největší výzva, na které ho nejvíc baví komunikace, a už dávno pochopil, že hlavně on musí poslouchat a sám se naučit hodně, aby dokázal druhé naučit trošku.

– S ROBINEM DRAHOŇOVSKÝM

ŠIMON ZACH
TŘI ROKY V AMERICE JE JAKO DESET LET V ČECHÁCH

TAK JAKO ŘADA JEHO KRAJANŮ PŘED NÍM vyrazil Šimon Zach poznat jiný svět. Svět, který ho posléze naučil samostatně pracovat, pečlivě zvažovat každý krok a rozvíjet svou osobnost i sportovní nadání. Jednadvacetiletý český golfista ví, že vstup do světa univerzitního golfu ve Spojených státech byl dobrým rozhodnutím. Jak moc se během tří let v Kentucky ve svém životě posunul? „Naprosto neuvěřitelně,“ říká dnes velmi sebevědomě a bez nadsázky.  

– S JONÁŠEM MENCLEM

TÉMA MĚSÍCE
OPATRNĚ S TĚMI STROMY

STROM JE JEDNÍM Z NEJDŮMYSLNĚJŠÍCH VÝTVORŮ PŘÍRODY. Pro člověka je zdrojem kyslíku, dřeva i plodů, ale od pradávna mají stromy také význam symbolický. Sloužily k rituálním účelům, působily duchovní silou a stávaly se předmětem uctívání. Jsou praktickým orientačním bodem v krajině, pro svoji krásu byly vysazovány v parcích či do alejí, nebo jen prostým způsobem lemovaly cesty poutníků, kterým přinášely stín a závětří. Co ovšem znamená strom pro golf, golfové hřiště, pro hráče a jejich hru?

– S ANDREJEM HALADOU

NA ČEM PŘES ZIMU MÁKNOUT
VENKU JE KOSA! TO NEZNAMENÁ, ŽE SE VÁM MUSÍ ROZPADNOUT HRA

LYŽOVÁNÍ VÁS NEBAVÍ, bruslit neumíte, sněhuláka jste stavěli naposled před 27 lety a to, jak slunce zapadá málem hned potom, co vyjde, vás pěkně štve. Jasně, chápeme: Zima je na prd. Pro ty z nás, kdo nemáme nějaký zamilovaný zimní sport, kterým vyplníme čas mezi dvěma golfovými sezonami, jsou měsíce s krátkými dny drsné. A nejen to – když tak sedáme u okna a dumáme, jestli se golfová hřiště ještě někdy zazelenají, naše pracně získané golfové dovednosti odchází do věčných lovišť. Když na jaře vyrazíme na hřiště, máme problém vůbec uvést míček do hry. Sice rozumíme vaší frustraci, ale vězte, že to tak být nemusí. Nemusíte nechat svou hru přes zimu zrezivět. V moderní době si můžeme koupit simulátor, zajít do indooru, pořídit si venkovní přímotop, nebo dokonce software, díky němuž si můžete zahrát úžasný virtuální golf. Snažíme se prostě říct, že i kdybyste žili v tom největším Zmrzlíkově, nemusíte opřít hole do kouta. Prostě trénujte, kdekoli je teplo. Na následujících stranách dostanete tipy od špičkových hráčů a hráček, jako jsou Jordan Spieth, Stanislav Matuš a Cheyenne Woods, a od výborných trenérů typu Davida Leadbettera, Hanka Haneyho či Karla Skopového jun. (vpravo), kteří vám ukážou, jak v zimě pečovat o svou hru, než se vlády opět chopí jaro. A mimochodem – tyhle tipy fungují i v létě.

CO DALŠÍHO V NOVÉM ČÍSLE NAJDETE?

Případ Tiger

COVER STORY 
První a exkluzivní pohled na Tigerův nový švih 
S RONEM KASPRISKEMA ANALÝZOU JIMA McLEANA

JAK SI TIGER VYBÍRÁ NOVÉ HOLE
Majitel 14 titulů z majoru je při testování holí stále naprostý detailista
S MICHAELEM E. JOHNSONEM

CO TIGERA VYNESLO NA VRCHOL
Nicklaus, Player, Trevino, Miller a Faldo o tom, jak se z dobrého stalo nadpřirozené
S JAIME DIAZEM

Představujeme

LÍHEŇ HVĚZD
Tam, kde se rodí největší naděje světového golfu

POHLED ZA OPONU
Systém univerzitního golfu a malá česká stopa ve velké Americe
S DANIELEM TRHONĚM

CESTA PŘES UNIVERZITU?
Šance hrát špičkový golf a současně studovat existuje
S LUBOŠEM KLIKAREM

KAROLÍNA VLČKOVÁ
Po čtyřech letech na univerzitě ji v USA čeká nová výzva, start na Symetra Tour v roli profesionálky
S ALOISEM ŽATKULIAKEM

JDĚTE DO TOHO!
Jen tak, kdyby se mě někdo zeptal, zda na univerzitu jít
S BASILEM DALBERTEM

Hrajte co nejlépe

PRŮMĚR 28,65 NESTAČÍ
Základem zimní přípravy je kontrola informací a hledání slabin
SE STANISLAVEM MATUŠEM

TECHNIKA NA TOUR
Nechte do své techniky chipování promluvit podmínky na hřišti
S MATTEM KUCHAREM

PRVNÍ JAMKY
Většinou nebývají těžké, náročné si je děláme jen my sami
S KARLEM SKOPOVÝM JUN.

TA VĚC S DRÁŽKAMI
Pět wedgí, které vám mohou usnadnit hledání
S MIKEM STACHUROU

Golfový život

TOUR PRO V UTAJENÍ
Hodina letu stojí nějakých 5000 $, takže se vyplatí o letadlo podělit
S MAXEM ADLEREM

NA POKEC S RICKIEM
Osm otázek pro osminásobného vítěze na PGA Tour
S KEELY LEVINS

OPATRNĚ S NIMI
Co znamená strom pro golf, golfové hřiště, pro hráče a jejich hru?
S ANDREJEM HALADOU

OWGR 2017
Vítězem je DJ, přestože nevyhrál žádný z majorů

HOROSKOP 2018
Je to ve hvězdách. Na co byste v jakých znameních měli dát v tomto roce pozor

KOMENTÁŘ
Jaká je budoucnost golfu v České republice?


A mnohem více na 100 STRÁNKÁCH prvního letošního čísla.

NOVÉ ČÍSLO magazínu GOLF DIGEST C&S vychází ve čtvrtek 1. ÚNORA 2018

© 2018 Golf Digest C&S. Všechna práva vyhrazena

Autor článku: GolfDigest C&S

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace