API: Úvod patřil hvězdám, WOODS už je největším favoritem MASTERS

Ještě před půl rokem to byla naprostá utopie. Jenže Tigeru Woodsovi stačilo pouhých šest turnajových startů po čtvrté operaci zad, aby se stal hlavním favoritem pro letošní Masters. Kurzy na něj opět klesly po prvním kole v Bay Hill, kde zahrál 68 ran. Na čelo výsledkové listiny to přesto nestačilo, ještě o čtyři rány lépe zahrál Henrik Stenson.

Vynikající vstup do turnaje, v němž si Woods připsal tři birdie na šesti jamkách, přiměl sázkovou kancelář Westgate v Las Vegas, aby upravila své kurzy. Nyní je na čtyřnásobného šampiona Masters kurz 8/1, druhý Dustin Johnson má 9/1, Jordan Spieth 12/1, Jason Day a Jon Rahm 14/1 a Phil Mickelson s Rory McIlroyem a Jusitnem Rosem mají 16/1.

Přitom ještě v srpnu loňského roku, kdy byly kurzy na Masters vypsány, by na Woodse vsadili asi jen ti největší fandové. Kurz 100/1 tak trochu naznačoval, že na Woodse se nevyplatí sázet ani zlámanou grešli. Jak rychle se vše otočilo…

V prvním kole Arnold Palmer Invitational vlastně navázal na své téměř dokonalé představení z minulého týdne na Valspar Championship. Možná v o něco těžších podmínkách ráno nepůsobil tak jistě při hře z týčka i při hře do greenu jako v úvodních kolech v Palm Harbor, ale nesmírně si rozuměl s putterem.

Vyvrcholením jeho puttovacího umu, kterým deptal své soupeře v dobách své největší slávy, byl proměněný téměř 22 metrů dlouhý putt na tříparové sedmičce do birdie. Tím jeho skóre poskočilo na -4. „Pochopitelně jsem si odtud chtěl přihrát a odejít s parem. Vůbec bych se nezlobil, kdyby se míč o jamku zastavil…a nakonec v ní opravdu skončil,“ smál se Woods.

Tiger Woods po proměněném 22 metrů dlouhém puttu (Foto: Profimedia)

Všechno teď bývalému králi golfu šlape, jak má. Velmi rychle získává turnajovou jistotu a na hřišti už zase připomíná toho neporazitelného dominantního hráče. „Cítím se mnohem jistější. Chvíli trvá, než se dostanete do turnajové formy, s níž můžete hrát takhle vysoko. Teď už tenhle turnajový pocit mám. Byla to jen otázka času, trpělivosti a hraní turnajů,“ vysvětluje Woods, který v prvním kole nasázel 6 birdie. Jedinou kaňkou jeho kola byla jamka č. 3, kde vyhodil svůj drive příliš vpravo, míček skončil v autu, a Woods se musel na odpaliště vrátit. Nakonec zapsal double bogey.

Úvodní kolo se povedlo i dalším hvězdným hráčům, skvěle začal vítěz PGA Championship 2016 Jimmy Walker, který zahrál mimo jiné úžasný eagle na těžké čtyřparové osmnáctce. Z bídného začátku se až neskutečně vzpamatoval Justin Rose. Po šesti odehraných jamkách byl na skóre +4, jenže v klubovně podepisoval kartu se skóre -3.

S obrovským elánem vstoupil do turnaje Rory McIlroy. Na deseti jamkách zahrál polovinu berdíků a útočil na nejlepší kolo dne. Jenže pak se vrátil ke hře, se kterou se trápil na Valspar Championship. Kolo ukončil nešťastným double bogey na osmnáctce. Přesto je se skóre -3 bezpečně daleko od hranice cutu. O dvě rány lépe je na tom jeho kolega z flightu Rickie Fowler.

Henrik Stenson prožil báječný den, po 64 ranách vede Arnold Palmer Invitational (Foto: Profimedia)

Vládcem prvního kola se však stal Švéd Henrik Stenson. Také on, stejně jako McIlroy, nezažil před týdnem povedený turnaj. Na všechno ale nechal zapomenout ve čtvrtek v Bay Hill. Zejména na druhé devítce se rozjel k téměř dokonalé hře, jediné bogey na čtrnáctce narušilo jeho skvostnou sérii berdíků.

„Tohle hřiště mi vyhovuje. Odmění vás, když trefujete fairwaye i greeny a vyhýbáte se trablům. To je asi důvod, proč jsem tu uhrál čtyři top 10 v posledních pěti letech,“ řekl hrdina čtvrtečního kola.

LEADERBOARD

Autor článku: Jonáš Mencl

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace