MCILROY si podmanil Bay Hill a zvítězil v domově Arnolda Palmera

Rok a půl dlouhé čekání Roryho McIlroye na další titul z PGA Tour je u konce. A to díky úžasnému představení v nedělním finále Arnold Palmer Invitational, kdy výkon Severního Ira vygradoval na úroveň, na níž nenašel nikdo z jeho konkurentů odpověď. Tiger Woods znovu připomínal starého Tigera, když se v jednu chvíli ocitl jedinou ránu za lídrem. Pak jeho naděje zhatil jeden nepovedený drive.

Před startem turnaje Arnolda Palmera prošel Rory McIlroy jen dvěma cuty ze čtyř, nejlepší umístění zaznamenal na Genesis Open, kde skončil dvacátý, a za 8 kol nasbíral dohromady 14 ran nad par. Nic, co by mělo bývalou světovou jedničku pasovat do role možného kandidáta na vítězství v Bay Hill. 

Jenže McIlroye se nevyplácí podceňovat. Zvlášť ne ve chvíli, kdy už v počátku sezony útočil dvakrát na titul ve Spojených arabských emirátech. Za oceánem jen čekal, až si vše sedne.

„V posledních týdnech jsem opakoval, že nejsem daleko od velmi dobré hry,“ připomněl Rory. „Chyběl vždycky kousek něčeho. A to něco teď přišlo v dlouhé hře i v puttování. A tohle je výsledek, všechno do sebe konečně zapadlo,“ radoval se McIlroy, který se díky výhře vrátil do TOP 10 světového žebříčku, konkrétně na sedmé místo.

V Bay Hill se mu povedla všechna kola, ale především to finálové stálo za to. Jestliže na prvních pěti jamkách mu nevycházelo vše podle představ – zejména putter nemohl uvést do té správné provozní teploty – tak od šesté jamky za to vzal pořádně. Na zbylých 13 jamkách totiž zahrál 8 birdie. Klíčovým moment přišel na jamkách 14 a 15. Na tříparu nejprve proměnil sedm metrů dlouhý putt, na čtyřparu zase zahrál chip-in. Adrenalin v krvi pak vzrůstem malého hráče vypumpoval k drivu dlouhém 375 yardů na pětiparové šestnáctce. Na druhý úder potřeboval už jen lehkou pitching wedge. V tu chvíli byl k nezastavení a vše korunoval nádherným proměněným puttem do birdie z osmi metrů na osmnáctce. 64 ran!

„Viděl jsem Tigera proměnit ten putt (na osmnáctce) několikrát. Chtěl jsem ho napodobit,“ prozradil McIlroy a dodal, že uvažoval, že napodobí i Tigerovu známou reakci po vítězném puttu. „Přemýšlel jsem, že zahodím čepici, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Přepsal jsem tu přeci svou vlastní historii,“ uvedl.

Ve vítězství McIlroye se skrývá i část symboliky. Posledního titulu dosáhl v den, kdy Arnold Palmer zemřel. A teď poprvé vyhrál v jeho domově.

Rory McIlroy vyhrál Arnold Palmer Invitational a při předávání trofeje oblékl červený svetr golfového krále (Foto: Profimedia)

Oči pro pláč, nadneseně řečeno, zbyly znovu Henriku Stensonovi. Ten si v Bay Hill připsal další TOP 10, ovšem opět odjede bez trofeje. Do nedělního kola vstupoval jako lídr a zpočátku se mu dařilo. Pak ale jeho výkon postupně uvadal a už nebyl schopný hrát birdie. Naopak Bryson DeChambeau i Justin Rose předváděli skvělý golf. Ani ten však na skvělého McIlroye nemohl stačit.

DALŠÍ VZESTUP TIGERA WOODSE

Pět ran ztrácel Tiger Woods před finálovým kolem na Henrika Stensona. V úvodu kola se to zdálo jako nedostižné manko, ale muže v červeném triku a černých kalhotách taková ztráta nezlomila. Naopak. Od šesté jamky začal na hřišti řádit. A i přes bogey na devítce se dotahoval vedoucím hráčům na dostřel. Po třinácté jamce, kde zahrál už své šesté birdie dne, se přiblížil na jedinou ránu.

Pak ho ale zklamal driver. Na pětiparové šestnáctce poslal míček z odpaliště do autu vlevo. Bylo po všem. Další drive dlouhý 330 metrů poslal na fairway a na jamce nakonec vydoloval bogey.

„Nedokázal jsem se rozhodnout, s čím budu hrát. Mohl jsem zahrát cut driverem, nebo jít rovnou přes pravý bunker, ten byl asi 315 nebo 320 yardů carry. A nebo hrát trojkou dřevem. Rozhodl jsem se a zahrál špatnou ránu, jde to za mnou,“ neomlouval svou chybu.

I přes chybu na šestnáctce a následném dalším bogey na sedmnáctce dokázal zahrát 69 ran (-3), čímž se dostal do TOP 5. A znovu poskočil světovým žebříčkem, nyní už Tigerovi patří 105. místo. Hlavní ale pro něj je, že turnaj po turnaji svou hru šperkuje do fantastické podoby. Podruhé v řadě byl reálně ve hře o titul, před Masters je ve vynikající formě.

„Postupně dávám vše dohromady, turnaj po turnaji. V každém je moje hra ostřejší, zlepšuji se,“ vyslal varovnou zprávu všem soupeřům v Augustě. Tam už se čtyřnásobný majitel zeleného saka nesmírně těší. „Moc mi to chybělo. Loni jsem tam byl na večeři šampiónů, ale i když to bylo skvělé, frustrující na tom bylo, že jsem si uvědomil, že jsem dost mladý na to, abych tu ještě hrál. Byl jsem v Augustě několikrát úspěšný, takže už se tam moc těším. Ještě na své hře zapracuji a snad budu mít ten správný cit pro hru na tomto hřišti,“ uzavřel Woods.

LEADERBOARD 

Tiger Woods těsně míjí putt na patnáctce jamce, o jamku později jeho naděje na titul definitivně zhasly (Foto: Profimedia)

Autor článku: Jonáš Mencl

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace