REED udržel nervy na uzdě a vyhrál MASTERS

Novým majitelem zeleného saka z Augusty se v neděli stal Patrick Reed. Sedmadvacetiletý Američan finálové kolo pod enormním tlakem zvládl, udržel vedení ze třetího kola a slaví první major. Rory McIlroy v závěru turnaje nezářil a kariérní Grand Slam nezkompletoval, Tiger Woods už jenom turnaj dohrával, náladu si však vylepšil kolem za 69 ran.

Patrick Reed má řadu fanoušků, ale taky spoustu odpůrců. I proto byli diváci v neděli spíš na straně Roryho McIlroye, nebo senzačně hrajícího Jordana Spietha i miláčka nejen amerického publika Rickieho Fowlera. Do karet Reedovi nehrála ani dosavadní bilance na Masters, kde v předchozích ročnících bral nejlépe 22. místo.

Jenže pak je tu jeden aspekt hry, který rodáka z Texasu zdobí – psychická odolnost. Už v rydercupových kláních mnohokrát ukázal, že v důležitých okamžicích se mu neroztřesou ruce, pod tlakem je schopen hrát rány turnaje. V neděli na Masters to nebylo jiné.

Patrick Reed nedopustil překvapení, ve finále udržel náskok a vyhrál Masters (Foto: Profimedia)

Na první devítce společně s Rorym McIlroyem ještě nepředváděl nijak oslnivý golf a soupeři se mu začali přibližovat. Zejména Jordan Spieth byl v laufu a mnoho nechybělo k tomu, aby přespal historii Masters a stal se vítězem s historicky největším mankem před finálovým kolem. Před startem kola totiž ztrácel plných devět ran. Když Reed navíc zahrál své třetí bogey dne na jedenáctce, situace na špici se začala výrazně dramatizovat.

Klíčový okamžik přišel na nevyzpytatelné dvanáctce, kde Reed proměnil dlouhý putt do birdie a svým pronásledovatelům zase odskočil. O dvě jamky později navíc zasadil všem smrtící úder – birdie na čtrnáctce ho dostalo na -15 a takové skóre se stalo vítězným. Na závěrečných jamkách mu stačilo hrát pary, jelikož Spieth chyboval na posledním čtyřparu a Fowlerův berdík na osmnáctce už na dotažení Reeda nestačil.

„Každý golfista sní o tom vyhrát Masters. Dřív jsem sám sebe dostával zbytečně pod velký tlak, teď jsem si jen řekl: Drž se herního plánu a prostě hraj. Vyhrát první major není jednoduché, dnes to nebylo jiné. Každý ví, že máte talent a máte na to fyzicky. Ale co psychika?“ ptal se Reed. Sám sobě dal vítězstvím jasnou odpověď.

Loňský vítěz Sergio García obléká do zeleného saka letošního šampiona Patricka Reeda (Foto: Profimedia)

SPIETH BYL BLÍZKO NEJÚŽASNĚJŠÍMU COMEBACKU  

Devět ran ztrácel před startem finálového kola na Patricka Reeda, a proto už jen málokdo věřil, že by se mohl ještě o titul porvat. Jenže Jordan Spieth to málem dokázal. „Přede mnou bylo osm lidí. Zahrát fantastické kolo a ještě spoléhat na chyby soupeřů, to bylo takřka nemožné. Ale málem se mi to povedlo,“ komentoval Spieth svou fantastickou finálovou jízdu za 64 ran (-8), díky níž nakonec obsadil třetí místo.

WOODS NA PÁTÉ SAKO NEDOSÁHL, S TURNAJEM SE ALE ROZLOUČIL PARÁDNĚ

Páté zelené sako do sbírky trofejí z majorů Tiger Woods nepřidal. Tři kola zápasil se švihem a před finálovým kolem už byly jeho šance na titul nulové. I tak se ale s majorem, na který se vrátil jako hráč po třech letech, rozloučil parádně. V závěrečném kole konečně naplno využil pětiparových jamek, proměňoval putty a odměnou mu bylo kolo za 69 ran (-3).

Tiger Woods si vylepšil náladu finálovým kolem za 69 ran (Foto: Profimedia)

„Chybělo mi hrát tady, hrát proti klukům. Je to ten nejlepší turnaj v našem sportu a já jsem šťastný, že jsem znovu schopen hrát a trefovat míčky jako dřív,“ řekl navrátilec Woods.

„Cítil jsem, že z týčka hraju dost dobře na to, abych tu mohl něco dokázat. Ale železa jsem celý týden trefoval hrozně. Měl jsem spoustu šancí, jak dostat míč blízko jamce, ale nedařilo se mi to. A někdy je to taky o pár centimetrech. Jako dnes na osmnáctce. Zahrál jsem nádhernou vysokou sedmičku železo do greenu a půl metru scházelo k tomu, aby míč sjel po svahu až k jamce. Místo toho zůstal nahoře a musel jsem puttovat z prudkého svahu hodně do strany,“ popisoval Woods, který se s letošním Masters rozloučil trojputtem na osmnáctce.

Na každý pád je Woodsův výkon ve finále dalším znamením jeho postupného progresu. Na titul z majoru bude muset dál čekat, ale jeho zdraví a některé zázračné rány jsou příslibem do budoucna.

Autor článku: Jonáš Mencl

Sdílet

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace